Čtením o koláči se nenajíš aneb Důležitost praxe
V tomto článku se podíváme na význam teorie a praxe v duchovních naukách.
Každá opravdová duchovní nauka má vždycky dvě složky: teoretickou a praktickou. I v tom spočívá zásadní rozdíl mezi moderní evropskou filosofií a duchovními naukami jako je jóga nebo védánta. Moderní filosofie začíná i končí teorií, praxe jí schází. Naproti tomu tradiční duchovní nauky taky obsahují teoretickou složku, ta je ale jen přípravou na následnou praxi – jen ta umožní skutečný pokrok na duchoví cestě a dosažení cíle – spojení s Absolutnem, nezávislost, svoboda…
Praxe je tedy stěžejní, rozhodně to ale neznamená, že je teorii možné zanedbat. Bez ní praxe nebude fungovat. Jde tedy o dvě složky a každá má svoji důležitou roli. Praxe je završením teoretické průpravy. Obe složky se přitom ovlivňují, praxe nám přináší nový vhled do teorie a tento nový vhled nám zase umožní zlepšit praxi.
To, že si prostudujeme Jógasútry, má svůj zřejmý přínos a pokud chceme jít po cestě jógy, je to určitě vhodný způsob, jak získat určitou teoretickou průpravu, druhý způsob je získat ji od žijícího duchovního učitele. Ale je to jen první úsek cesty. V určitý okamžik je prostě nutné si skutečně sednout (ásana) a začít s ovládáním dechu (pránájáma) a smyslů (pratjáhára) a soustředěním (dháraná) a postupně i s dalšími technikami, které povedou ke zklidnění vírů vědomí.
Pěknou pasáž k tomuto tématu najdeme na konci první knihy haṭhajógového textu Haṭhapradípika (1.65–66):
क्रियायुक्तस्य सिद्धिः स्यादक्रियस्य कथं भवेत् ।
न शास्त्रपाठमात्रेण योगसिद्धिः प्रजायते ॥ ६८॥
न वेषधारणं सिद्धेः कारणं न च तत्कथा ।
क्रियैव कारणं सिद्धेः सत्यमेतन्न संशयः ॥ ६९॥
[1.65] kriyāyuktasya siddhiḥ syādakriyasya kathaṃ bhavet
na śāstrapāṭhamātreṇa yogasiddhiḥ prajāyate
[1.66] na veṣadhāraṇaṃ siddheḥ kāraṇaṃ na ca tatkathā
kriyaiva kāraṇaṃ siddheḥ satyametanna saṃśayaḥ
[1.65] Kdo provádí praxi jógy, ten uspěje, kdo ji neprovádí, neuspěje. Pouhým čtením knih se úspěchu v józe nedosahuje.
[1.66] K úspěchu nevede ani nošení určitého oděvu nebo mluvení o něm. Jen praxe přináší úspěch. To je prověřená pravda.
Soustavná a každodenní praxe vyžaduje určitou disciplinovanost a hlavně motivaci a odhodlání. V dnešním světě kolem nás je nesčetně různých vlivů, které nás můžou od naší praxe odvádět, a naše mysl si vždycky najde desítky důvodů, proč začít až zítra nebo proč dneska cvičení vynechat…
Každé popostrčení tím správným směrem, které nám pomůže s praxí začít nebo v ní vytrvat, je tedy určitě vítané. To je i smyslem našich plakátů – pomáhat vám vytrvat na duchovní cestě. Jeden z nich obsahuje právě výš citovaný text Haṭhapradípiky.